Bella Maison’dan mağaza atağı

Okuduğunuz haber
FUARLAR 1 EYLÜL'DE AÇILACAK MI ?

Fuar Sektörünü Temsil Eden MICE Endüstrisinden Hükümete Çağrı

Anasayfa   /    Özel Haber    /    Fuarlar 1 Eylül'de Açılacak mı ?

Fuarlar 1 Eylül'de Açılacak mı ?

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'ndan Fuar Sektörü ile İlgili "Fuar Zamanı'na" Özel Açıklamalar...

ÖZEL HABER      07 Agustos 2020 - 14:16     0

Fuarlar 1 Eylül'de Açılacak mı ?

 

Başkanım fuar ve fuarcılık sektörü deyince bizlere neler söylemek istersiniz?

Fuar ve fuarcılık sektörü, özel sektörün kalbi olarak değerlendirilebilir. 50’den fazla alt sektöre doğrudan katkısı olan fuarcılık sektörümüz bir yandan yapıldıkları şehrin turizm, otelcilik, ulaşım, ikram, lojistik gibi birçok farklı sektörüne olumlu katkıda bulunurken, diğer yandan işsizlikle mücadele'de önemli katkı sağlamaktadır.

Özellikle KOBİ’lerimizin dünya'ya açılması noktasında önemli bir işlevi olan fuarcılık sektörümüz, dünya ticaretinin hangi noktaya evrileceğini çok iyi tahmin ederek ekonomiye yön vermekte, sanayi sektörü başta olmak üzere birçok alanın üretim ve hizmet kapasitesini güçlendirmektedir.

5174 sayılı Kanun ile 2004 yılından itibaren yurt içinde yapılacak fuarların düzenleme ve denetleme yetkisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndedir. Ayrıca TOBB bünyesinde kurulan Türkiye Fuarcılık Meclisi’nde temsil edilen fuar organizatörü ve fuar alanı işletmecisi şirketlerimizle fuarcılık sektörünün geleceğini planlıyoruz.

 

Başkanım pandemi başlangıcı ile birlikte 14 Mart ‘tan itibaren fuarlar ertelendi. Önce mayıs sonuna ertelendi  sonra Temmuz başına, bilahare eylül ayına ertelendi. Dördüncü erteleme olacak mı? Fuarlar 1 Eylül itibari ile başlayacak mı?

Şunu kabul etmeliyiz ki tüm dünyayı etkisi altına alan bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Bu süreçten en fazla etkilenen sektörlerden biri muhakkak fuarcılık sektörü oldu. Ticaret Bakanlığımız önce fuarların 1 Temmuz’a kadar erteleneceği kararını aldı, sonrasında ise Eylül ayına kadar sadece açık havada yapılacak fuarlara izin verdiğini duyurdu. Aslında teknik olarak fuarların başladığını söyleyebiliriz. Pek tabii alışılmış bir düzende değil. Ancak geçirdiğimiz olağanüstü dönemde bu durumu bile umut verici bir gelişme olarak gösterebiliriz. Bunun dışında kalan fuarların 1 Eylülde başlamasını bekliyoruz. Bu beklentimiz tüm dünyada fuarların eylül ayında başlayacağı bilgisiyle destekleniyor. Bu konuyla ilgili olarak girişimlerimiz sürüyor. Ancak, henüz aşısı bulunmayan bir salgında, salgının kötüye gitmesi durumunda yeniden bir erteleme kararı olabileceği ihtimalini daima göz önünde tutmak gerek. Özel sektörün çatı kuruluşunun Başkanı olarak, insanın ve insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu vurgulamak isterim. Ekonomimiz her türlü zorluğun üstesinden gelecektir, bu süreci hep birlikte, sağlıklı biçimde atlatacağımıza inanıyorum.

 

Yeni dönemde fuarcılık sektörüne ilişkin hangi ekonomik tedbirler öngörülmektedir?

Fuarcılık birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından maddi olarak desteklenen önemli sektörler arasındadır. Tabii ki KOSGEB ve Ticaret Bakanlığımızın sağladığı destekler öne çıkıyor. Önümüzdeki dönemde bu desteklerin artarak devam etmesini bekliyoruz. Mart – Temmuz döneminde uygulanan ve firmalarımıza nefes aldıran “Kısa Çalışma Ödeneği”nin özellikle fuarcılık sektörümüz ve bu sektöre bağlı stand üreticileri başta olmak üzere fuarcılık ekosisteminin bir parçası olan sektörlerimiz için yıl sonuna kadar uzatılmasını beklemekteyiz. Bunun yanı sıra biz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bu dönemde, pandemi nedeniyle yapılan başvurulara ilişkin ücretleri tahsil etmedik. Böylece, bir nebze de olsa sektöre yardımcı olmaya çalıştık. Ayrıca, içinde fuarcılık sektör mensuplarının da bulunduğu,  50 bin civarı şirkete, 3 Milyar TL’ye varan düşük faizli ve anapara-faizinin 2021’de ödeneceği “TOBB Nefes Kredisini” sağladık. TOBB’un kurucu ortağı olduğu Kredi Garanti Fonu aracılığıyla da yine tüm sektörlerden 300 bine yakın firmaya 132 milyar TL kredi kefaleti verdik. Bu desteklere ilave olarak, Türkiye Fuarcılık Meclisimiz vasıtasıyla fuarların güvenilir alanlar olduğunu destekleyen farkındalık sağlayan faaliyetlerimize devam ediyoruz.

 

Yeni dünya düzeninde fuarların hangi koşullarda olması gerekli, alan yönetimi, organizatör, katılımcı, alt yükleniciler ve ziyaretçiler açısından değerlendirebilir misiniz?

Bu, en ince ayrıntısına kadar irdelenmesi gereken bir konu. Tabiki bu ekosistem içerisinde yer alan tüm firmalarımızın Sağlık Bakanlığımızın yayımladığı Covid-19 rehberlerine uyması ve gerekli olan tüm önlemlerin alınması gerekiyor. Özellikle yeni normalimiz, fuarların güvenilir ortamlar olduğunu ziyaretçilerimize hissettirmek. Fuar ziyaretinin en başından fuar sonrasına kadar, ziyaretçilerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik yeni prosedürlerin uygulandığı ve fuar sonrasında da ziyaretçilerin takip edileceği yeni bir döneme giriyoruz. Yeni sistemde organizatör firmalar, alan yönetimleri ve katılımcılar arasında etkin koordinasyon sağlamak gerekiyor.

 

Fuar sektörü ile ilgili eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bu dönem fuarcılık sektöründen geçimini sağlayan birçok alt sektörü de sıkıntıya sokmuştur. Bu dönemden fazlasıyla etkilenen fuarcılık sektörümüzün, Devletimizin destekleri ve Birliğimiz girişimleriyle en kısa sürede eski günlerine döneceğine inancım tamdır. Önümüzdeki dönemde fuarcılık sektörünün geleceğinin çok daha parlak olacağı, çok daha büyük katılımcı sayısı ve ziyaretçi sayısına ulaşılacağı ve daha iyi imkanlara sahip olacağı inancı içerisindeyim.

 

Röportajı Hazırlayan:

Müge Yavaş Yılmaz

basin@fuarzamani.com

Fuar Zamanı haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ