Fuarlar 1 Eylül'de Açılacak mı ?

Okuduğunuz haber
FUAR SEKTÖRÜNÜ TEMSİL EDEN MICE ENDÜSTRİSİNDEN HÜKÜMETE ÇAĞRI

Fuarlar 1 Eylülde Başlıyor..Alanlarda Uygulanacak Kurallar Neler Olacak?

Anasayfa   /    Fuar Haberleri    /    Fuar Sektörünü Temsil Eden MICE Endüstrisinden Hükümete Çağrı

Fuar Sektörünü Temsil Eden MICE Endüstrisinden Hükümete Çağrı

Uluslararası Toplantı, Kongre ve Fuar Sektörünü Temsil Eden MICE Endüstrisinden Hükümete Çağrı

FUAR HABERLERİ      11 Agustos 2020 - 15:05     1

Fuar Sektörünü Temsil Eden MICE Endüstrisinden Hükümete Çağrı

Uluslararası toplantı, kongre ve fuar sektörünü temsil eden MICE (Meetings, Incentives, Congress, Events & Exhibitions), hükümete, ”Destek verin, Türkiye, bu sektörde uluslararası alanda lider ülkeler arasında ilk sıralarda yer alsın” çağrısı yaptı.

MICE endüstrisinden 16 sivil toplum kuruluşu ve 1 platformun temsilcileri bir araya gelerek ortak bir basın toplantısı düzenledi.

I-MICE'den yapılan açıklamada basın toplantısındaki görüşlerine yer verilen I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt, pandemi sebebi ile dünyada MICE turizminin yapılamadığını ve bu anlamda tüm destinasyonların eşitlendiğini ifade etti.

Kurt, "İyi bir pazarlamayla İstanbul'u dünyanın uluslararası fuar, kongre, etkinlik merkezi haline getirmek ana hedefimizdir. Gerekli devlet desteğini almamız halinde 2023 yılında Türkiye uluslararası alanda MICE sektöründe lider ülkeler arasında ilk sıralarda olacaktır. Şu anda pandemiden dolayı bütün dünyada MICE sektöründeki faaliyetler durdu. Ülkemizde de pandemiden kaynaklanan ekonomik olumsuzluklardan en çok MICE Sektörü etkilendi." değerlendirmesinde bulundu.

Binlerce firma ve alt tedarikçisi ile birlikte 120 binden fazla kişiye iş imkanı sağlayan ve toplamda 500 bin ila 600 bin kişiyi etkileyen bir endüstri olarak seslerini duyurmak istediklerini vurgulayan Kurt şunları kaydetti:

"Pandeminin yarattığı ekonomik olumsuzluklardan en çok hizmet sektörü etkilenmekle birlikte bilhassa fuar, kongre, toplantı ve etkinlik sektörlerini tanımlayan MICE endüstrisinde faaliyetler tamamen durmuştur.

Fuarların 01 Eylül 2020 tarihinden itibaren düzenleneceği bakanlıkça genelge ile bildirilmiş olmasına rağmen; haklarında resmi bir açıklama olmasa da kongre, toplantı ve etkinlikler de o zamana kadar kısıtlama kapsamında algılanmış ve dolayısıyla kongre, toplantı ve etkinlikler fiziki olarak düzenlenemez hale gelmiştir. Binlerce firma ve alt tedarikçisi ile birlikte 120 binden fazla kişiye istihdam sağlayan ve toplamda 500 bin ila 600 bin kişinin istihdamını etkileyen bir endüstri bu süreçte karanlığa bürünmüştür.

MICE endüstrisi, bünyesindeki nitelikli insan gücü ile gerekli sağlık önlemlerini alarak fuar, kongre, toplantı ve etkinlikleri güvenli bir şekilde düzenleyebilir ve faaliyetlerini bu şekilde sürdürebilir. Bu sektörü temsil eden sivil toplum kuruluşlarımız, organizasyonların sağlık önlemleri çerçevesinde güvenle yapılabilmesi için, girişlerde sağlık kontrolü, sınırlandırılmış ziyaretçi sayısı, sosyal mesafe kuralı gözeterek yeniden yapılandırılan organizasyon alanları, katılımcı kayıtlarının veri olarak tutulması ve takibi gibi konularda gerekli tüm planlama çalışmalarını tamamlamışlardır.

1 EYLÜL İÇİN İRADE BEYANI CESARET KAZANDIRACAK

Sürekli ileri bir tarihe ertelenen fuarların 1 Eylül 2020 itibarıyla tekrar başlayacağının güçlü biçimde ifade edilmesi, ayrıca kongre, toplantı ve etkinliklerin güvenle yapılabileceği konusunda ilgili bakanlıkların irade beyanında bulunması, tereddüt halindeki katılımcı ve ziyaretçilere cesaret kazandıracaktır.”

ÖNERİLER:

Açıklamada, sektörün önerileri şu şekilde sıralandı;

1. Sektör bileşenleri için Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ) kısa vadede 2020 yılı sonuna kadar devam ettirilmesi,

2. Sektör bileşenleri için asgari ücret teşvikinin COVID‐19 salgınının etkileri geçene kadar iki katına çıkarılması,

3. Ertelenen kredi borçlarının vadesi gelmiş olsa bile sektörel faaliyetlerin başlayamaması nedeni ile yeniden yapılandırılması,

4. Sektör bileşenlerinin bozulan nakit akışlarının düzelebilmesi için, uzun vadeli “sıfır” faizli ve teminatsız KGF ve Hazine garantili ilave kredi imkanları ile diğer bankalardan kredi desteklerinin sağlanması ve kredi kullanım koşullarının kolaylaştırılarak sürecin hızlandırılması,

5. SGK, KDV, muhtasar ödemelerinin en az 1 yıl olmak üzere ertelenerek takip eden yıldan itibaren yapılandırılması,

6. 2019 ve 2020 yılları kurumlar vergisi ve gelir vergisi tahakkukları ödemelerinin en az 1 yıl olmak üzere faizsiz olarak ertelenmesi ve ödemelerin takip eden yıldan itibaren yapılandırılması,

7. Sağlanacak tüm imkanlardan sadece fuar, kongre, toplantı, etkinlik, seminer, bayi toplantısı, lansman, piknik, festival gibi başlıklarda faaliyet gösteren firmaların değil, bütün mesaileri ile bu sektörlere hizmet eden yan sektörlerin de faydalanması gerektiği.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 1 yorum yapılmış.

Technical Production Turkey
@technicalproductiontr olarak bizde başvurusu yapılan bu önerilere destek veriyoruz... ????
5 Ay önce

GÜNÜN MANŞETLERİ