SERTAÇ AKSOY

Okuduğunuz makale
FUARCILIK SEKTÖRÜNÜN KANAYAN YARASI “NACE KODU”
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Sertaç Aksoy   /    Fuarcılık sektörünün kanayan yarası “Nace Kodu”

24 Mayis 2020 - 16:02

basin@fuarzamani.com

Sertaç Aksoy

SERTAÇ AKSOY

Fuarcılık sektörünün kanayan yarası “Nace Kodu”

1852 yılında Londra’daki ilk fuarın hedefi, “dünyayı bir çatı altında toplamaktı”. Günler, aylar, yıllar geçti ve yıl 2020 oldu. Fuar sektörü tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de birçok insanın kazanç sağladığı ülkeleri birbirine köprü yapan ticaret kapısı oldu. 
Covid-19 pandemisi tüm dünyayı etkisi altına aldı. Ülkemizde süreç kontrollü ve başarılı yönetildi. Fakat iş dünyasında darbe alan sektörlerden biri de fuarcılık sektörü oldu. Mimarlık firmalarından başlayan ve alt yüklenicilerini kapsayan domino taş etkisi yaratan pandemi etkisi fuarcılık sektörünü durma noktasına getirdi. Bir anda dünya çapındaki fuarlar iptal oldu veya ertelendi. Katılımcılar ile yapılan anlaşmalar gereği mimarlık firmaları hazırlıklarını tamamlamışken pandemi Türkiye’ye girdi haberi ile birlikte fuarlara birkaç gün kala iptal veya erteleme haberleri gelmeye başladı. Her sektör gibi mağduriyetlerin yaşandığı bir iş dalı oldu.
Fuar sektörünü tek taraflı değerlendirmemek gerekli. Fuar alan işletmecilerinden, fuar organizatörlerine, mimarlık firmalarından, alt yüklenici taşeronlara hatta turizme kadar geniş bir kesimi etkilemektedir. Bir fuar için yurtdışından ve yurtiçinden yüzlerce katılımcı ve ziyaretçi gelmektedir. Yurtiçi ve yurtdışından gelen katılımcılar kadar ziyaretçilerde ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Bunlar uçak bileti, otel konaklaması, taksi kullanımı, iş yemekleri gibi alanlara birçok gelir girişi sağlamaktadır. Fuar sektörünü sadece ithalat-ihracat olarak görmemeli, iş turizmi olarak değerlendirmekte gerekmektedir.
Ülkenin ekonomik kalkınmasında pastanın bir dilimi de aslında fuar sektöründedir. Bu kadar önem teşkil eden bir sektörken devlet tarafında meslek kodumuzun olmaması yaptığımız işin hak ettiği değeri göremediğini yansıtmaktadır. 
“Avrupa Birliği'nde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması anlamına gelen NACE kodu, iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını belirleyen sistemin oluşturduğu altı haneli bir koddur. Bu sebeple altılı faaliyet kodu olarak da bilinir. Yeni işyeri açacak kişilerin Ticaret Odası'na kayıt yaptırmadan önce mutlaka NACE kodlarını bilmesi gerekir. İşyeri tehlike sınıfının belirlenmesi ve iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında gerekli önlemlerin alınması için bu kodun bilinmesi önemlidir.(1).
Fuar Stand Tedarikçileri Derneğini ilk kurulma sebebi herkesin hakkının savunulduğu bir platform yaratmaktır. Devlet tarafından bizi tanımlayan bir kodumuz olmadan istediğimiz geri dönüşleri almamız mümkün olmamaktadır. Dernek olarak ilk olarak bu nace kodu için elimizden geleni yapmak olacaktır.
Fuarcılık sektörüne gönül veren bizler önceliğimiz fuarcılık sektörü ile ilgili çalışmalarımızı dünya standartlarının üstünde nasıl yaparız, fuarcılık sektörünün bir meslek haline gelmesi ve ülke ekonomimize nasıl katkı sağlarızı yapacağımız projelerle anlatmak olacaktır. 

Kaynak:
(1) Büşra Çildaş İçerik Uzmanı

Sertaç Aksoy

Fuar Stand Tedarikçileri Derneği

Saymanı

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ