Fuar koronavirüs önlemleriyle açılacak!

Okuduğunuz haber
KAPALI ALAN FUARLARI 1 EYLÜL İTİBARİYLE BAŞLADI

Kozmetik ve güzellik sektörü Bursa’da buluşuyor

Anasayfa   /    Fuar Haberleri    /    Kapalı Alan Fuarları 1 Eylül İtibariyle Başladı

Kapalı Alan Fuarları 1 Eylül İtibariyle Başladı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında ertelenen kapalı alanlardaki fuarlar 1 Eylül'den itibaren belirlenen tedbirlere uyulmak kaydıyla düzenlenebilecek

FUAR HABERLERİ      02 Eylül 2020 - 23:40     3

Kapalı Alan Fuarları 1 Eylül İtibariyle Başladı

Covid-19 salgınının yayılmasının engellenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca alınan tedbirler çerçevesinde, Ticaret Bakanlığı da ilk olarak 16 Mart-30 Nisan dönemindeki fuarları 1 Mayıs sonrasına, ardından mayıs ve haziranda yapılması planlananları 1 Temmuz sonrasına ertelemişti.

1 Haziran'dan itibaren normalleşme sürecinin başlamasıyla, ertelenen fuarların düzenlenme tarihlerinin yeniden değerlendirilmesi ihtiyacı üzerine 2020 Fuar Takvimi'nde yer alan fuarlardan temmuz ve ağustosta kapalı alanlarda düzenlenecekler 1 Eylül sonrası döneme ötelenmişti.

Açık alanda düzenlenmesi planlanan fuarlar ise "Açık Alanlarda Düzenlenecek Olan Fuarlarda Alınacak Önlemler ve Uyulması Gereken Kurallar" çerçevesinde 1 Temmuz'dan itibaren gerçekleştirilmeye başlanmıştı.

Mevcut durumun sürdürülebilirliğinin sağlanması ve salgının yayılmasının engellenmesi amacıyla açık alanda düzenlenecek fuarlar daha önce belirlenen önlemler ve kurallar çerçevesinde düzenlenmeye devam edilirken kapalı alanda açılması planlananlar Sağlık Bakanlığının da görüşü alınarak hazırlanan "Kapalı Alanlarda Düzenlenecek Olan Fuarlarda Alınacak Önlemler ve Uyulması Gereken Kurallar" çerçevesinde bugünden itibaren ziyaretçilerini ağırlamaya başlayabilecek.

HER 10 METREKAREYE 1 KİŞİ

Söz konusu önlemler ve kurallarda, katılımcılar, ziyaretçiler ve görevlilerin Kovid-19 kapsamında sağlığını korumak amacıyla fuar alanlarının giriş çıkışlarında temasın engellenmesi, maske kullanım zorunluluğu, ziyaretçi sayısının sınırlandırılması, stantların yerleşim planı, fuar alanına girişlerde ateş ölçümü gibi birtakım kurallar getirildi.

Alanların temizliği ve dezenfeksiyonuna ilişkin olarak fuar alanlarının etkin şekilde havalandırılması, her gün düzenli olarak temizlenmesi, temizliğinde Sağlık Bakanlığı tarafından verilen "Biyosidal Ürün Ruhsatı" bulunan ürünlerin kullanılması gibi kurallar belirlendi.

Fuarı düzenleyen firma tarafından fuar alanının tüm giriş ve çıkışları kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde turnike gibi uygulamalarla düzenlenecek.

Fuar alanında katılımcılar, görevliler ve ziyaretçiler dahil kişi sayısı her 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacak. Alana girişte ve fuar alanında bulunduğu süre boyunca katılımcılar, görevliler ve ziyaretçiler maske kullanacak. Girişlerde ve her stantta el antiseptiği bulundurulacak.

HES KODU OLMAYAN GİREMEYECEK

Hasta ve hastalık belirtisi gösteren, izolasyonda bulunması gereken katılımcı, ziyaretçi ve görevliler fuar alanına alınmayacak. İzolasyonda bulunması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla fuarı düzenleyen firma tarafından görevlendirilen bir personel katılımcıların, ziyaretçilerin ve görevlilerin HES kodunu sorgulayacak.

Fuara gelenlerin herhangi bir ödeme yapması gerektiği durumlarda katılımcılara tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yöntemleri önerilecek.

Ziyaretçilerin fuar alanında su haricinde içecek ve yiyecek tüketmesine izin verilmeyecek.

Fuar başlangıç tarihinden önce organizasyonu düzenleyen firma tarafından alanın havalandırma sisteminin bakımı ve filtre değişimlerinin yapılıp yapılmadığı kontrol edilecek, fuar alanında vantilatörler çalıştırılmayacak.

Alanda kurallara uyum için gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı Yurt İçinde Fuar Düzenlenmesine Dair Usul ve Esaslar çerçevesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) veya görevlendireceği oda ve borsa tarafından denetlenecek.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 3 yorum yapılmış.

Ramazan Emeksız
Metal tavanlı alanda havalandırma sistemleri çalışmadan işçiler maske ve sosyal mesafe stand nasıl yapılır
5 Ay önce
Ramazan Emeksız
Maske ve mesafe ile stantları kurup sökme havalandırma sistemleri kapalı iken nasıl yapılır
5 Ay önce
Talat bulut
Bu zamanda fuar falan olmaz Tuyap kimseyi kandirmasin..
5 Ay önce

GÜNÜN MANŞETLERİ